Швеллер — це металевий виріб з П-подібним перерізом, виготовлений із сталевого прокату способом гарячої прокатки заготовок на сортових станах.
Вимоги до випуску та виробництва швелерів викладені у ГОСТ 8240-97. За розмірами та формою швелер сталевий виготовляється у кількох видах: швелер з ухилом внутрішніх граней полиць, швелер з паралельними гранями полиць, та спеціальний швелер. Швелери застосовуються в потужних конструкціях стрижневого зразка (більшепрогонових фермах, мостах тощо), в колонах і покрівельних прогонах.
Номер швелера — вказує його висоту.
Вищої категорії якості гнутого нерівнополочного та рівнополочного швелера відповідають категорії А та Б.
Швелери з паралельними гранями полиць із ухилом внутрішніх граней полиць виготовляють згідно з ГОСТ 8240-89.
Швеллер сталевий гарячекатаний — виготовляється згідно з ГОСТ 535-88 у двох видах — з паралельними гранями полиць та з ухилом внутрішніх граней полиць. Залежно від точності прокатки, гарячекатаний швелер поділяють: високої точності — А звичайної точності — В. Швеллера діляться за номерами — номер означає відстань між зовнішніми гранями.
Швеллер спеціальний — призначений для застосування в автомобільній промисловості (ГОСТ 19425-74) та у вагонобудуванні (ГОСТ 5267.1-90). Залежно від точності прокатки спеціальний швелер підрозділяється: високої міцності — А, звичайної міцності — Ст.
Сталеві гнуті рівнополочні швелери — згідно з ГОСТом 8278-93 виготовляються на трубних станах з рулонної сталі звичайної якості та якісної вуглецевої конструкційної сталі. Висота рівнополочного складає від 50 до 400 мм, ширина від 32 до 115 мм.
Сталеві гнуті нерівнополичні швелери виготовляються на профілегибочних станах з рулонної холоднокатаної та гарячекатаної сталі звичайної якості, вуглецевої якісної конструкційної та низьколегованої сталі за ГОСТом 8281-80. Вони також поділяються за номерами, які позначають відстань між полицями (мм). Різновиди довжини такі самі, як і в рівнополочних швелерів.
При виробництві швелерів виготовляють заготівлі від 4 до 12 метрів у довжину, поділяючи їх на заготівлі мірної довжини, кратної мірної довжини та немірної довжини. Прокат гарячекатанних швелерів може здійснюватися з високою (А), підвищеною (Б) або звичайною точністю (В).